Güneş Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle yaz aylarında daha çok rağbet edilen güneş ürünleri, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için başarılı sonuçlar sunarlar. Günümüzde piyasada bu konuda üretilen çok sayıda farklı özelliğe sahip ürün var. Bunların hepsinin de aynı etkilere sahip olduğundan bahsetmek mümkün değil. Dolayısıyla güneş ürünleri alırken nelere dikkat edilmeli konusu detaylıca araştırılmalıdır. 

 Cilt Tipine Göre Ürün Seçimi

Güneş ürünlerinin seçiminde edilecek ilk konu, cilt tipidir. Özellikle açık renk tenlerin güneşten çok daha olumsuz etkilendiği hesaba katılmalıdır. Açık renk tenler için seçilecek ürünlerin bu nedenle daha yüksek koruma faktörüne sahip olması önerilmektedir. Ayrıca cilt tipi yağlı ise, losyon şeklinde üretilen ürünler daha olumlu etkiler sunmaktadır. Ancak kuru ciltlerin daha yoğun bakıma ihtiyacı olduğundan krem türündeki ürünler tercih edilebilir. Bir güneş kreminin iyi bir etki sağlaması için en az 15 faktörlü koruma sunması gerekir. Bu durum güneşlenmek için plajda kullanılacak bir kremde 50 faktör ve üzeri olmalıdır. 

  Güneş Kremlerinin İçerikleri Bilinmeli

Güneş kremlerinin yeterli bir koruyucu etki sağlaması için bunların içeriğindeki maddelerin büyük önemi vardır. Özellikle güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan cilt kanserlerinin engellenmesi, kremlerin içeriğinde bulunan UVA koruması önemlidir. İçeriğinde SPF barındıran kremlerin, yalnızca güneşin bir diğer zararlı ışını olan UVB’ye karşı koruma sağladığı bilinmelidir. Buradan hareket ile ürünlerin içeriğinde Mexoryl maddesinin bulunması gerekir. Bu madde, krem içeriklerinde Mexoryl XL ve Mexoryl SX olarak geçmektedir. Bu maddenin dışında ürünlerde Tinasorb S ve Tinasorb M maddelerinin bulunup bulunmadığı kontrol edilebilir. 

 Alerjik Bünyelere Sahip Kimseler Dikkatli Olmalı

Bu kremlerin içerikleri, çeşitli klinik testlerden geçirilerek satışa sunulmaktadır. Ve sağlık yönünden herhangi bir zarar teşkil etmezler. Fakat  hassas, alerjik  cilt yapısına sahip olan kimseler, bu ürünlerin seçiminde dikkatli olmalıdır. Güneş, bu tipteki ciltleri çok daha yoğun etkiler. Dolayısıyla daha üstün korumalı, etkili kremler ve losyonlar seçilmelidir. İçeriğinde ise, alerji yapma ihtimali olan hiçbir madde kullanılmamış olmalıdır. Özellikle paraben gibi koruyucu maddeleri içermemesi önemli bir konudur. Bu kimseler doğal malzemelerden üretilen güneş ürünlerini tercih edebilirler.